ІІ форум українського бізнесу: активізація діалогу між владою та бізнесом

Експорт та імпорт, лібералізація фіскальної політики, держзакупівлі та антикорупційні програми — це лише малий перелік питань, що турбують бізнес. Тому ефективний діалог між владою та підприємцями — ключовий фактор у вирішенні цих питань.

10 квітня у Києві відбувся Другий український форум бізнесу. Захід традиційно об’єднав ділову спільноту України. У ньому взяли участь понад 400 лідерів вітчизняного бізнесу, представники потужних галузей із різних регіонів України, керівники Уряду, народні депутати та представники міжнародних фінансових організацій.

Співорганізаторами форуму виступили найбільш впливові об’єднання української бізнес-спільноти: Рада підприємців при Кабінеті Міністрів України, Торгово-промислова палата України, Українська бізнес ініціатива, Український союз промисловців і підприємців, Федерація роботодавців України.

Форум відвідав і Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Пріоритетними завданнями для Уряду  він назвав зміну моделі державної економіки, що стане причиною фінансового зростання у всіх сферах господарства.

Ми маємо перейти від сировинного придатку, яким ми є традиційно, роками, десятиріччями для економік інших країн. Ми аутсорсимо, надаємо певні послуги іншим країнам, і десь там створюється додана вартість, створюється національний продукт, використовуючи наш аутсорсинг на 80%, — наголосив Володимир Гройсман.

Учасники форуму заявили про певні позитивні зрушення, що відбулися за рік, однак наголосили, що більшість пропозицій до плану невідкладних дій для подолання надзвичайної ситуації в економіці залишилися поза увагою влади.

Зокрема, було порушено такі проблеми, як необхідність виконання цільових програм державно-приватного партнерства, актуалізації експортної політики в інтересах нарощування реалізації продукції з високим ступенем доданої вартості. Йшлося й про лібералізацію фіскальної політики, підтримку розвитку МСБ, адаптацію до умов вільної торгівлі з ЄС, подолання явищ деіндустріалізації.

Своєю чергою, Голова Уряду відзвітував про ряд успішних реформ, які позитивно вплинуть на підприємницьку діяльність.

Ми внесли ряд податкових ініціатив, спростили певні процеси, в тому числі  це і прискорена амортизація, запровадження електронного ПДВ. Ми зараз реформуємо систему ДФС , розпочали цей процес, дуже важко він іде, але насправді податкова поліція ліквідована, — сказав Голова Уряду.

На думку учасників форуму, перш за все  увага держави та бізнесу має зосередитися на наданні доступу до кредитних ресурсів на економічно прийнятних умовах. Підприємці та представники бізнес-асоціацій акцентували увагу Уряду на необхідності розробки плану спільних дій КМУ та НБУ щодо створення умов для дострокового кредитування. Однак експерти  наголосили: одна із проблем, що стримує фінансовий розвиток бізнесу в Україні є банківська монополія.

Ми входимо в 10-ку країн у світі, де найбільший монополізм держави в банківському секторі. Якщо брати тільки класичні банки, то це 57%, якщо брати із казначейством, який теж функцію банку виконує, — це 72% монополії держави в банківському секторі, — наголосив Леонід Козаченко, народний депутат, член Комітету ВР з питань агрополітики та земельних відносин.

Крім того, і до сьогодні головною перешкодою у веденні підприємницької діяльності залишається корупція. Народний депутат Сергій Тарута розповів, що потрібно зробити, аби зробити бізнес-відносини прозорими:

Змінити існуючу систему, без цього неможливо. Нам потрібно зайнятися публічною, правильної приватизацією, максимально передати повноваження територіальним громадам, забрати концентрацію прийняття рішень у центрі, тому що центр — це завжди політичний тиск… Всі взаємини між чиновниками і бізнесом повинні бути в електронній формі.

Та за словами учасників форуму, окрім корупції в Україні є маса проблем у промисловості.  Так під загрозою знищення опинилися цілі сектори, що є національним надбанням України: аерокосмічна галузь, транспортне й енергетичне машинобудування. Високих масштабів набуває трудова міграція, відтік за кордон високопрофесійних кадрів. Невирішеність ключових проблем вітчизняного підприємництва, пов’язаних зі зростаючим фіскальним навантаженням, надлишковим регулюванням малого бізнесу та безпосереднім втручанням держави у господарську діяльність підприємств, значним нарощуванням вартості тарифів  природних монополій, спричиняє згортання ділової активності.

Проте представники бізнес-асоціацій та підприємці запевняють: такі регулярні зустрічі між підприємцями та владою підвищать довіру бізнесу до державних органів та позитивно впливатимуть на вирішення найгостріших питань.

Треба віддати належне, що нинішній Уряд на відміну від попередніх, по-моєму, найбільш відкритий до спілкування з бізнесом за роки незалежності. Питання вирішуються тоді, коли йде діалог, — наголосив Михайло Непран, перший віце-президент ТПП України.

У ході форуму було вирішено, що Кабмін ініціює вузьку зустріч з представниками великого та малого бізнесу, де будуть більш конкретно та предметно озвучені проблемні питання та напрацьовані шляхи для їх вирішення.

03.06.2016

«Зроблено у Києві»: більше 100 підприємств презентували свою продукцію

27 травня 2016 року у рамках національного проекту серії виставкових заходів “Зроблено в Україні” пройшла виставка-презентація “Зроблено у Києві”, ...

29.04.2017

II Національний експортний форум: експортери хочуть бути почутими

27-28 квітня 2016 року у Торгово-промисловій палаті України відбувся II Національний форум із підтримки експорту. Участь у форумі взяли більше 700 ...

05.10.2017

East Invest 2 – европейская поддержка МСБ (EN)

East Invest 2 is a EU-funded project within the EU4Business initiative under the Eastern Partnership framework, managed by EUROCHAMBRES and UEAPME. ...